DIVADIELKO ZAHRANÉ, CHYBU SI NECHCE PRIZNAŤ NIKTO


Na Úrade Vlády v Bratislave sa 27.2.2019 uskutočnilo stretnutie medzi primátorom mesta Košice Jaroslavom Polačekom, predsedom Košického samosprávneho kraja Rastislavom Trnkom a podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Richardom Rašim. Jeho hlavnou témou bolo financovanie Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF), ktorý sa má v roku 2021 konať v Košiciach.
Primátor a župan tvrdia, že majú extrémne málo času a málo peňazí od vlády, vicepremiér naopak, že času aj peňazí je dosť. Poďme si to však rozmeniť na drobné. ( sústredil som sa hlavne na negatíva a pochybenia )

BÝVALÉ VEDENIE MESTA KOŠICE :
Za ostatné roky mesto nepostavilo, ani nezrekonštruovalo žiadne športovisko, ktoré by mohlo slúžiť pre potreby EYOF. Pravdepodobne neexistujú žiadne štúdie, projektové dokumentácie, zmluvy, či rozpočty aj s rôznymi alternatívami na výstavbu alebo rekonštrukciu športovísk, ktoré by celému procesu projektu dávali aspoň náznak pripravenosti.
Zatiaľ mi, ako poslancovi mesta Košice boli poskytnuté iba hrubé čísla, ktoré môžu a nemusia byť reálne. Nebola ani založená n.o. EYOF KOŠICE 2021 aj keď pôvodne k tomu malo dôjsť ešte v novembri 2018. Je veľmi možné sa venovali viac kampani na krajské a komunálne voľby, čakali na výsledok a spoliehali sa, že sa všetko stihne na poslednú chvíľu.

SÚČASNÉ I BÝVALÉ VEDENIE KSK :
V máji 2016 krajské zastupiteľstvo schválilo investíciu i rozpočet na krytú atletickú halu. Síce výstavbe údajne bráni nevysporiadaný pozemok, ale do dnešného dňa nik z vedenia župy neurobil konkrétne kroky k vyriešeniu tohto problému a preto ani nebolo začaté územné konanie.
V septembri 2017 bola dohodnutá výstavba atleetického štadióna, na pozemku vo vlastníctve KSK, na Popradskej ulici ( dohoda medzi vedením Mesta Košice a vedením KSK ). Mesto Košice dokonca v súvislosti s touto výstavbou schválilo v rozpočte projekt pre vedľajší tréningový štadión na zanedbanom ihrisku ZŠ Slobody. Ten bol z dôvodu nečinnosti KSK zastavený a financie presunuté na inú športovú infraštruktúru. V auguste 2018 došlo k stretnutiu súčasného župana, zastupujúceho primátora a predsedu SOV a stavba bola všetkými účastníkmi odsúhlasená. Dodnes sa však v tejto veci podľa mojich informácií nič neudialo.

SÚČASNÉ VEDENIE MESTA KOŚICE :
Primátor pripomína, že hneď po nástupe do funkcie sa okamžite začal tejto téme venovať. To však podľa mňa nie je pravda. Primátor sa takmer celý december venoval skôr parkovaniu a foteniu sa pri primátorskom punči, či na iných akciách.
Neurobil žiadne kroky k riešeniu problémov v Angels aréne. Nepokračoval v pláne na odstrihnutie sa od médií v administratívnej budove. Do rozpočtu mesta nezaradil investíciu na rekonštrukciu Angels arény, kde je potrebné vybudovať nové šatne. Podľa mojich informácií výdavky na túto rekonštrukciu predstavujú sumu 450 000 €.
Aj januárové vyhlásenia primátora, že na organizáciu EYOF Mesto Košice nemá 8 mil. € ( s ktorými sa v pôvodnom pláne rátalo ) nenasvedčovali, že by mal o podujatie záujem. Do dnešného dňa som z jeho úst nepočul slovo úver, pritom sa nejedná vzhľadom na rozpočet Mesta Košice o astronomickú sumu.
Kľúčovým je však NTC – národné tenisové centrum ( tenisový komplex a multihala ). Na túto stavbu je síce chválené územné rozhodnutie, ale po nástupe nového primátora bolo stavebné konanie pozastavené. Nový primátor jasne deklaroval, že je proti výstavbe tohto komplexu v lokalite nad Popradskou cestou. Novú lokalitu dodnes nepredstavil a možno ani neexistuje.
Na stretnutí s vicepremiérom však „pýtal“ 8 miliónov € na nový pozemok...
Z môjho pohľadu je veľmi nereálne stihnúť postaviť tento komplex na inom mieste v tak krátkom čase. Pritom Mesto Košice má isté záväzky ( napríklad podpísané memorandum, rozbehnuté procesy a investície za viac ako 700 000 € ). V prípad nezrealizovania projektu existuje aj reálna hrozba žaloby na Mesto Košice zo strany tenisového zväzu. Pevne však verím, že k tomu nedôjde.

Stretnutie, ktoré sa uskutočnilo však hodnotím od začiatku ako nešťastne pripravené.
Primátor a župan žiadali o stretnutie s predsedom vlády. Ten však touto záležitosťou poveril exprimátora Košíc Richarda Rašiho. Nie celkom šťastná voľba.
Druhá strana takisto bez sebareflexie ( primátor Polaček roky tvrdo a nepríjemne kritizoval Rašiho a župan Trnka sa s ním dokonca aj súdil ) prišla s nereálnymi požiadavkami. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale pýtať 20 miliońov € za bazén, ktorého výstavby nie je nutná a 8 miliónov za pozemok, ktorý nebol zadefinovaný, ani predstavený na mestskom zastupiteľstve je do neba volajúca provokácia.
Výsledkom tohto stretnutia sú odkazy po sociálnych sieťach a v rôznych médiách. Svoj podiel pochybenia tu nesie každý. Otázkou však je, kto to myslí naozaj úprimne a kto to iba hrá.
Ani jedna strana nedokázala reálnym výpočtom tej druhej, že má pravdu.
Počkáme si na ďalší vývoj udalostí, ale zatiaľ mi to pripadá, že košická delegácia necestovala do Bratislavy nájsť riešenie, ale vinníka. Na meno Raši sú totiž Košičania alergickí a obaja páni to dobre vedia. A plat primátora, navýšený po dvoch mesiacoch práce zázračne zmizol z internetových diskusií. Divadielko zahrané a karavána ide ďalej...

52470646_1237377313094373_5646317290409426944_n.jpg