Zabezpečím viac financií pre Staré Mesto


MČ Košice - Staré Mesto má v meste Košice špecifické postavenie. Ako jediná z mestských častí, sa nachádza na území, kde pôvodne mesto Košice vznikalo. To je však iba história. Čo sa týka financií, vôbec to nieje také ružové.
Byť Staromešťanom bolo kedysi výsadou, dnes to však neprináša žiadne výhody. Dnes je to práve naopak, Staromešťania sú vo viacerých oblastiach znevýhodnovaní.
Na žačiatok zopár faktov : cez Staré Mesto prejde denne najviac automobilov ( dopravné tepny Amfiteáter, Nám. osloboditeľov ), najviac asociálov a vyberačov kontajnerov. Staromešťania navyše znášajú hluk návštevníkov centra v nočných hodinách a dokonca si musia platiť za parkovanie pred vlastnými nehnuteľnosťami ( aj keď je to asi jeden z mála spôsobov ako zabezpečiť, aby po príchode z práce našli voľné miesto )
A ako je Staromešťan odškodnený, alebo odmenený ?
Drvivá väčšina príjmov mesta Košice z výberu parkovného pochádza zo Starého Mesta. Platia rezidenti, ale aj návštevníci centra, či rezidentských zón v Starom Meste. Väčšina peňazí z výberu poplatkov za letné sedenie v meste Košice pochádza práve zo Starého Mesta. Takisto väčšina turistov, či návštevníkov Košíc je ubytovaných v centre mesta a teda daň za ubytovanie putuje na účet mesta Košice.
Na území Starého Mesta sa mestská pokladnica preukázeľne napĺňa najviac. A čo za to Staromešťan dostáva ? Že musí platiť za parkovanie, alebo, že majiteľ domu v k.ú. Stredné Mesto má vyrúbenú 1,5 násobne vyššiu daň z nehnuteľností ? Nemali by peniaze ostať tam kde sa vyberú ?
Nemám pocit, že by sme mali krajšie chodníky, či cesty ako v iných častiach Košíc. Nemám pocit ani, že by sme mali modernejšie osvetlenie. Prevádzkujeme jedinú plaváreň s 50 metrovým bazénom v meste, ale mesto Košice nám prispieva iba 1/4 sumy, ktorou je potrebné chod plavárne dotovať. Riešenie je tu veľmi jednoduché - mesto Košice buď nech prispieva toľko, koľko je potrebné, alebo nech prevezme prevádzkovanie Mestskej krytej plavárne v plnom rozsahu.
Na to všetko je potrebné poukázať a vyjednať viac financií pre Staré Mesto. Rezidentská karta na prvé auto by mala byť pre Staromešťana ZADARMO a ešte by k nej mal dostať 100 hodín ( ročne ) pre návštevy !
V prípade môjho zvolenia za starostu MČ Košice - Staré Mesto budem tieto požiadavky a hlavne argumenty verejne presadzovať. Do Starého Mesta patrí viac peňazí !

1351 - kópia.jpg